تبلیغات
( پایگاه تخصصی انبار ) - شناسایی انبار
( پایگاه تخصصی انبار )
دست به دست هم دهیم به مهر،،،،،،،،،میهن خویش کنیم آباد
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام امیدوارم مطالعه مطالب این وبگاه برایتان مفید واقع شود خواهشمندم در این مسیر مرا یاری کنید و با نظرات خودتون به مطالب وبگاه و یا ارسال مطالب مفیدی در این خصوص که با نام خودتان در وبگاه قرار خواهد گرفت قدمی هر چند کوچک در مسیر تعالی این رشته از صنعت و ایران اسلامی برداریم.

مدیر وبلاگ : محسن مقصودی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص جایگاه بخش انبار در صنعت ایران چیست؟

انبارداری عبارت است از نگهداشتن كالا به منظور عرضه به موقع آن یا گسترش دادن مدت عرضه ، به نحوی كه كالا برای مدتی بیشتر قابل دسترس و مصرف باشد . در اقتصاد هر كشوری انبارها حلقه هایی از زنجیره تولید ، انتقال ، توزیع و مصرف   نقش  اتصال و واسطه را در انتقال كالا از مناطق تولید به بازارهای مصرف و سپس توزیع محلی بر عهده دارند. بهای پرداخت شده برای هر كالا ، برابر مجموع قیمت خرید كالا ، هزینه حمل و نقل ، هزینه انبارداری و سود فروشنده است . هزینه های حمل و نقل و انبارداری اغلب موارد در مقایسه با قیمت تمام شده كالا، مبلغ قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین استفاده از شیوه های صحیح انبارداری موجب كاهش این هزینه شده ، در نتیجه كاهش بهای پرداختی از طرف مصرف كننده می شود. درصد زیادی از سرمایه اكثر سازمان های بازرگانی را مواد اولیه ، لوازم و قطعات یدكی ، كالاهای ساخته شده و نیم ساخته و غیره تشكیل می دهد . بنابراین نگهداری و مراقبت دقیق از آنها و برقراری یك نظام صحیح اطلاعاتی برای كنترل موجودیت های انبار بسیار ضروری است .

عوامل مختلفی در میزان موجودی و انواع و تعداد انبارهای سازمان های بازرگانی موثرند. از قبیل : روش تولید ،  دوره تولید ، میزان به كارگیری ماشین آلات ، نوع محصول ساخته شده ، بازار مصرف ، نوع مواد اولیه مورد نیاز ، نوسانات ارزی و قیمت در بازارهای جهانی ، وضعیت واحد تولیدی در صحنه صنعت و اقتصاد كشور ، بلكه در سطح جهانی و بالاخره نظام تدارك و سفارش كالاها در سازمان مربوطه.

در نظام انبارداری و نگهداری كالاها در انبار ، با سه روش سرو كار است كه شامل:

1.      ورود كالاها به انبار ( وارده) 

 2 . صدور و خروج كالاها (صادره )        

 3  . ذخیره كردن یا موجودی كالاها در انبار

اهمیت و مزایای انبارداری صحیح :

1_ دریافت ، استقرار ، حفاظت و در دسترس قرار دادن كالاها در انبار به طرز درست و به سرعت و آسانی انجام می پذیرد و نیازهای واحدها به موقع تامین می شود .

2_ با نظارت دقیق بر موجودی های انبار ، از افزایش بیش از اندازه و حد تعیین شده كالاها در انبار جلوگیری می شود و در نتیجه از ضرر و زیان های ناشی از تغییر قیمت ها یا خرابی و فساد كالاها در اثر گذشت زمان جلوگیری می شود .

3_ از سفارشات مضاعف و تكراری كه در اثر بی توجهی به كالاهای سفارش شده قبلی و در بین راهی رخ می دهد، جلوگیری می گردد.

4_ تعیین میزان موجودی كالاها در انبار و و میزان مصرف و در نتیجه نوع و مقدار خرید آنها در زمان های مختلف به نحو صحیح محاسبه و در نتیجه در بودجه خرید صرفه جویی می كند . این امر عملیات حسابداری صنعتی را نیز تسهیل می كند .

5_ اطلاعات مورد نیاز مدیران در زمینه میزان موجودیت ها و مصارف كالاها در هر زمان به نحو احسن تامین می شود.

6_ باعث تسهیل عملیات شمارش ، موجودی گیری و صورت برداری عملی  از موجودی ها ( انبارگردانی ) ، همچنین تعیین ارزش موجودی جنسی در پایان سال (تعیین ارزش میزان مصارف كالاها طی سال ) كه كار پر زحمت و پر خرجی است می گردد .

7_ با خرید به مقدار مقرون به صرفه ، از راكد شدن سرمایه در گردش به سبب نگهداری بیش از حد موجودی جلوگیری و در نتیجه باعث تسریع جریان نقدینگی سازمان می شود.

8_ صدور به موقع قبض انبار سبب تسهیل پرداخت مبلغ كالا به فروشنده و عملیات حسابداری می شود.

9_ كالاها به میزان واقعی و صحیح بیمه می شوند و از پرداخت هزینه اضافی بیمه برای كالاها جلوگیری می شود.

10_ چون میزان موجودی های انبار معمولا به قیمت تمام شده ارزیابی می شود. لذا در صورتی بروز خسارات ناشی از آتش سوزی و مواردی كه باعث ایجاد خسارت می شود ، خسارات وارده با استناد به آمار موجودی ها ، از طرف شركت های بیمه به سهولت تعیین شده و احتیاج به ادعاهای واهی ، غیر حقیقی و تسویه حساب از طریق مصالحه نمی باشد.

11_ اموال و دارایی های سازمان به نحو صحیحی نگهداری و حفاظت می شود و در نتیجه اتلاف و ضایعات و سرقت به حداقل می رسد . همچنین به علت با نظم بودن و امكان رسیدگی دقیق بر موجودی ها ، از سوء استفاده های احتمالی در انبار جلوگیری می شود.

انبارو انواع آن :

به محل وفضایی كه یك یا چند نوع كالای تجار ی ،  صنعتی ، مصر فی مو اد اولیه  یا فراورده های مختلف نگهداری می شود ، انبار  ، اطلاق می كنند . از تركیب چند انبار یك مخزن ( دپو ) به وجود می آید . تعداد انبارها ، به نوع و كیفیت كالاها و نیازهای سازمان بستگی دارد .

 انبارها به 3 طریق تقسیم بندی می شوند :

1_ از نظر نوع كالاهایی كه در انبار نگهداری می شود .

 از این نظر ، انبارها به صورت زیر تقسیم بندی می شوند :

1)     انبار كالاهای معمولی .

2)     انبار مواد قابل اشتعال و انفجار .

3)     انبار كالاهای فاسد شدنی.

 4 ) انبار مواد شیمیایی و سموم.

  5) انبار مواد فله ای .

2_ انواع انبار از نظر چگونگی نقش و ماهیت عمل :

1) انبارهای گمركی و ترانزیت . 

2) انبارهای توزیع كلی و محلی (سراها).

3) انبارهای سازمان هاو كارخانه ها .

3_ انواع انبار از نظر فیزیكی یا شكل ساختمانی :

1) انبارهای پوشیده .  

2) انبارهای سرپوشیده كه به صورت بارانداز است و فقط سقف و عمدتا سكو دارد.

3) انبارهای باز یا انبار فضای باز ، كه به شكل محوطه باز است و معمولا برای نگهداری ماشین آلات و لوازم سنگین و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد .

نقش انبار : نقش انبار حفاظت از كالاهاست ، همچنین در انبار عملیات ساده بسته بندی و عدل بندی ، یا باز كردن كالاها و تقسیم و توزین آنها و آماده كردن برای توزیع بین واحد های مختلف سازمانی نیز انجام می شود . انبار محل استقرار موقت كالا است و هیچ گونه ای ارزش افزوده ایجاد نمی كند بلكه كانون ایجاد هزینه است . در انبار اعمال اداری ، و دفتری برای كنترل های موجودی و مالی از قبیل ثبت در دفاتر و كارت ها ،  اعمال فیزیكی مانند تحویل گرفتن كالاها ، حمل و نقل ، جایگزینی ، توزیع و تحویل كالاها . در واقع نگهداری و تحویل مواد و كالاها شامل كنترل اقلام ( كنترل جنسی ) و نیز كنترل مالی و تحویل و تحولات كالا در انبار می شود.

منابع ورود كالا به انبار :

1)     كالاهای خریداری شده توسط ماموران خرید  .

2)     كالاهای تحویل شده توسط برندگان مناقصه.

3)     كالاهای خریداری شده از خارج از كشور.    

4)     كالاهای برگشتی یا رجوعی به انبار.

5)     كالاهای انتقالی از سایر انبارهای سازمان.

6)     كالاهایی كه به عنوان نمونه و معمولا مجانی توسط تولید كنندگان و فروشندگان داخلی و خارجی ویا مردم به سازمانی اهدا می شود . 

  7) كالاهایی كه درهمان سازمان تولیدی ساخته و رهسپار انبار محصولات یا انبار قطعات نیم ساخته و یا انبار مواد اولیه می شود .

8) كالاهای امانی نظیر : انبارهای گمركی ، انبارهای عمومی.

9) كالاهای مصادره ای و تملیكی برای بعضی سازمان های دولتی .

انبارهای سازمان های تولیدی و صنعتی :

1)   انبارهای تولید : معمولا در سازمان های صنعتی - بازرگانی هر انبار به رفع نیازهای یك بخش  یا واحد سازمانی اختصاص دارد مواد و قطعات مختلف مورد نیاز سازمان صنعتی حداقل در 3 مكان جمع و انباشته می شود.

1_ در انبار مركزی یا مادر ، مواد خام و اولیه و اقلام در انتظار توزیع با شرایط زیر ذخیره و نگهدار ی می شود :

 الف) اقلام بزرگ و حجیم  ب) اقلام به تعداد زیاد  ج) قطعاتی كه در بخش های زیادی مورد استفاده است  د) مواد اولیه و قطعات خریداری شده آماده ورود به فرایند تولید

2_ در انبار های واقع در بخش های مختلف كارخانه ، چنین اقلامی ذخیره می شوند : الف) در صورت امكان همه نوع اقلام  ب)  كالاها و قطعاتی كه پیوسته مورد استفاده آن بخش قرار می گیرد.  ج) مواد در جریان تولید كه به صورت موقت در كنار ماشین ها انبار می شود ( كالاهای نیم ساخته )

3_ در انبار پای كار كه همان ایستگاه كار یا محل عملیات ، چنین اقلامی ذخیره می شود. 

الف) اقلام مورد استفاده فوری  ب) اقلام كوچك با مقادیر زیاد  ج) مواد در جریان ساخت

2)   انبارهای محصول : شامل وظایف زیر است :

1_ تحویل گرفتن كالاهای ساخته شده ( محصول ) از بخش تولید

2_ انبار كردن منظم و حفاظت صحیح فراورده ها

3_ تفكیك محصولات سفارشی از سایر محصولات موجود د رانبار

4_ توزین و دسته بندی صحیح محصولات برای ارسال به مراكز و بازار فروش

3)   انبار مركزی و انبار پای كار

در برخی سازمان های تولیدی علاوه بر انبار مركزی مواد اولیه و انبار مركزی كالای ساخته شده ، برای مواد اولیه و كالاهای نیم ساخته نیز انبارهای فرعی یا انبارهای دستی و پای كار در هر پست كار ( واحد تولید ) وجود دارد كه بیشتر از لحاظ كنترل مصرف اهمیت دارند.

موجودی های انبار :

به طور كلی هر قلم كالایی كه در انبارها نگهداری می شود ، جز یكی از موارد زیر است و هر سازمان بسته به اهداف خود دارای تعدادی از آنها است.

1_ مواد تولیدی ( مواد خام و اولیه ) :

مواد خریداری شده برای تولید كالا را مواد تولیدی یا مواد اولیه می نامند . بر روی این مواد عملیات مختلف شیمیایی ، فیزیكی و مكانیكی انجام و پس از طی مراحل تولید به صورت كالاهای قابل مصرف به بازار فروش ارائه می شود . مواد اولیه تنها به صورت مواد خام و به حالت طبیعی نیست بلكه ممكن است محصول ساخته شده در یك كارخانه به عنوان ماده اولیه در كارخانه دیگر مورد استفاده قرار گیرد . در واقع مواد خام نباید با مواد اولیه اشتباه شود. مواد خام موادی هستند كه مستقیما از طبیعت استخراج شده و هنوز هیچ گونه تغییرات فیزیكی ، شیمیایی روی آن انجام نگرفته است . مانند نفت خام یا سنگ آهن . مواد اولیه در یك كارخانه شامل موادی است كه در آن كارخانه كار روی آنها انجام می شود مانند آرد و چرم .

2_ كالای نیم ساخته ( كالای در جریان ساخت ):

 مواد یا كالاهایی را كه بخشی از عملیات تولیدی در آن كارخانه روی آن انجام گرفته ولی هنوز به صورت كالای آماده برای فروش درنیامده و در  كارخانه در مراحل مختلف تولیدی یا در دست ساخت است ، كالای نیم ساخته یا در جریان ساخت گویند. مانند اتاق اتومبیل ، بهای كالای نیم ساخته تنها قیمت مواد اولیه آن نیست ، بلكه هزینه هایی از قبیل كار مستقیم و كار غیر مستقیم و دیگر هزینه های ساخت نیز شامل آن می شود . نگهداری كالای نیم ساخته و قطعاتی كه به سرعت مونتاژ می شود و به صورت محصول نهایی مورد نظر درمی آید در پاره ای مواقع فضای كمتری نسبت به نگهداری محصولات اشغال می كنند و گاه به صلاح است كالاها به این شكل در انبار نگهداری بشود.

3_ محصول یا كالای ساخته شده :

 كالاها یا موادی كه كلیه عملیات تولیدی را در كارخانه پشت سر گذاشته و تكمیل شده و كاملا آماده فروش یا توزیع است كالای تمام شده یا نهایی نام دارد . در واقع كالایی است كه هدف سازمان تولید آن و سپس حمل به بازار و توزیع و فروش آن می باشد .

4_ كالای خریداری شده برای فروش :

این اجناس شامل آن دسته از موجودی های انبار است كه صرفا به منظور فروش خریداری می شود و هیچ نوع عمل تولیدی روی آنها انجام نمی گیرد .

5_ مواد غیر تولیدی ( مواد و لوازم مصرفی و ملزومات اداری ) :

 این مواد شامل وسایل لوازم ، و اشیا مصرف شدنی كه در سازمان تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند و به امر تولید به طور غیر مستقیم كمك می نمایند مانند مواد حرارت زا و همچنین ملزومات اداری و دفتری . مواد غیر تولیدی به 2 دسته تقسیم می شوند:

1)     مواد كمكی یا مكمل  چیزهایی هستند كه در جریان تولید به كار رفته ولی در اصل محصول دیده نمی شود مانند لوازم بسته بندی.

2)  مواد مصرفی و ملزومات صنعتی.

6_ لوازم و قطعات یدكی ماشین آلات :

شامل موادی است كه در تغغیر و بازسازی ماشین آلات و تجهیزات كارخانه و نیز وسایل حمل و نقل سازمان مورد استفاده قرار می گیرند و جایگزین قطعات و لوازم از كارافتاده و مستعمل می شوند.

7_ ابزارآلات و قالبها :

 شامل انواع ادوات ، لوازم و وسایلی كه توسط كارگران درعملیات مختلف مورد استفاده قرارگرفته و باآنها كار می شود كه به دو صورت می باشند.

1)     ابزار آلات دستی مانند آچار كه نیروی انسانی آنها را به كار می گیرد .

2)    ابزار آلات ماشینی كه روی ماشین آلات ثابت شده و به كار گرفته می شود مانند انواع تیغچه ها ، همچنین ماشین ابزار كه نوعی ماشین كوچك است و بین ماشین و ابزار قرار دارد و به كمك نیروی الكتریكی یا مكانیكی در عملیات تولیدی به خدمت انسان درمی آیند نیز ، جزء این گروه كالا می باشند مانند دریل برقی . همچنین قالب های مورد استفاده ماشین آلات در انبار قالب ها و نیز در سازمان های غیر تولیدی ابزار آلات  در انبار اموال نگهداری می شوند .

8_ اجناس و لوازم اسقاطی و ضایعات مواد :

شامل اجناسی است كه مستهلك شده و به كار نمی آیند. كه در موقعیت مناسب به مزایده گذاشته می شود . ضایعات شامل 2 قسمت می باشد :

1) پرت تولید : كه قسمتی از مواد اولیه است كه از باقیمانده قطعات تولیدی حاصل می شود كه طبیعی می باشند .

2) ضایعات تولید : شامل مواد و قطعات تولید شده ، خراب و ناقصی است كه  در مراحل مختلف تولیدی به دلایل مختلف انسانی یا مادی ایجاد می شود. به طور كلی ضایعات مورد نظر دارای ارزش می باشد و با زباله كه مواد غیر قابل استفاده می باشد تفاوت دارد .

موقعیت سازمانی انبار در سازمانهای بازرگانی و دولتی :

در برخی سازمان های صنعتی و تولیدی انبارهای قطعات و مواد اولیه زیر نظر مدیر فنی كارخانه و انبار محصولات زیر نظر مدیر فروش و بازاریابی قرار دارد .ولی در برخی سازمان های بزرگ بازرگانی ، واحد انبار و انبارداری به عنوان یك شاخه مدیریت زیر نظر معاونت تداركات یا بازرگانی است كه زیر نظر سیستم مدیر عامل قرار دارد . مدیر انبار ، انبارهای مختلفی را كه هر یك دارای یك مدیر مسئول است را زیر نظر دارد . در سازمان دولتی و غیرانتفاعی ، واحد انبار زیر نظر اداره تداركات یا كارپردازی اداره می شود . و ممكن است به علت وسعت و گسترش این واحد با نام اداره كل كارپردازی زیر شاخه معاونت اداری و مالی سازمان و در ردیف سایر ادارات كل این معاونت قرار داشته باشد.

مشاغل موجود انبار:

 مدیر مخزن ، رئیس امور انبارها ، معاون ، انباردار كل، سرانباردار ،كمك انباردار، مسئول انبار كارگاه (انبار دستی یا انبار پای كار ) ، كارت نویس ( حسابدار انبار) ، مسئول سفارش ها ، بازرس ، قطعه شناس ، نگهبان ، كارگر تخلیه و بارگیری و راننده .

مشخصات مشاغل انبارداری :

 انبارداری حرفه ای بسیار فنی ، تخصصی ، پرمسئولیت و چند بعدی می باشد كه دارای خصوصیات زیر می باشد:

1ـ داشتن اطلاعات علمی و عملی كافی .

2ـ داشتن توانایی اداره و نگهداری انبار به نحو موثر و سودمند .

3ـ داشتن توانایی مباشرت و نظارت قابل توجه به درخواست های رسیده و صدور كالا  و اطلاعات كافی از میزان موجودیت ها و محل مصرف آنها .

4ـ داشتن حسن سلیقه در ترتیب دادن و چیدن كالاها و نقل و انتقال آنها و نیز استفاده از مهمترین ، مناسب ترین و باصرفه ترین وسیله مكانیكی یا غیره در انتقال داخلی اجناس .

5ـ داشتن مهارت كافی در طبقه بندی كالا ، كدگذاری و نگهداری آنها ، به نحوی كه با كمترین هزینه و آسان ترین وسیله قابل دسترسی باشند.

6ـ داشتن دقت در تشخیص زمان سفارش هر كالا و مقدار اقتصادی سفارش به نحوی كه وقفه ای در عملیات پیش نیاید و موجودی غیر ضروری هم نگهداری نشود.

7ـ داشتن آمادگی پذیرش مسئولیت مالی.

8ـ خود را به رعایت اصول امانت داری و حفظ منافع سازمان مربوط موظف بداند.

9ـ گزارش های هر دوره  عملكرد انبارها را برای مدیریت سازمان تنظیم و ارایه نماید.

10ـ از روش های جدید انبارداری اطلاع كافی داشته و از خود ابتكار نشان دهد.

11ـ از تدابیر ایمنی و بهداشت صنعتی آگاهی كافی داشته باشد.

اهم وظایف انباردار:

1ـ تحویل گرفتن كالاهای خریداری شده طبق اسناد و مدارك لازم

2ـ كنترل دقیق كالاهای وارده به انبار و تطبیق آنها با مشخصات فنی و استانداردهای تائید شده در سازمان .

3ـ صدور برگ قبض انبار .

4ـ تحویل دادن كالاهای درخواستی به متقاضی با رعایت ضوابط لازم و صدور برگ حواله انبار هنگام تحویل كالا به متقاضی.

5ـ صدور برگ های مرجوعی ، برگشت از خرید .

6ـ صدور برگ درخواست خرید در صورت عدم وجود واحد برنامه ریزی.

7ـ ثبت مشخصات اقلام وارده و صادره در دفاتر و كارت های انبار.

8ـ استقرار و چیدن صحیح كالاها در انبار طبق اصول.

9ـ طبقه بندی ، تنظیم و كد گذاری كالاها .

10ـ بایگانی و حفاظت صحیح از اسناد و مدارك مربوطه در انبار.

11ـ نگهداری آمار موجودی های انبار و تهیه گزارش ها و بیلان های     عملكرد ادواری به مسئولین مربوطه .

12ـ رسیدگی و بازرسی مداوم موجودی ها و آگاهی داشتن دقیق از مقدار موجودی های انبار .

13ـ ایجاد هماهنگی و ارتباط صحیح با واحد كنترل انبار و اجرای دستورات  صادره از طرف واحد مركزی كنترل انبار.

14ـ نگهداری صحیح كالاها و رعایت اصول ایمنی و بهداشتی در انبار و جلوگیری از فساد و خطرات احتمالی برای آنها

نظام نظارت بر انبار ( سیستم كنترل انبار )

امروزه نظارت بر گردش داد و ستد و واردات و صادرات انبارها ، به ویژه كنترل  حساب موجودی هر یك از كالاها و نیز نقل و انتقال آنها بین انبارهای سازمان و در مجموع نظارت عالی بر امور انبارهای سازمان بر عهده واحدی به نام كنترل انبار یا كنترل ( با توجه به زیر نظر بودن واحد برنامه ریزی ) اقلام گذارده شده است.

-       وسایل و ابزار نظارت بر انبار :

كارت  انبار : كارت مقوایی ، متحرك و چهارگوش برای ثبت كلیه نقل و انتقالات موجودی ها در انبار ، برای هر یك از اقلام كالاها تكمیل و صادر می شود. این كارت توسط انباردار یا واحد كنترل انبار تنظیم می شود . در این كارت ، نقل و انتقالات كالا در هر مقطع زمانی ، تعداد هر قلم جنس موجود در انبار ، مقدار كالای وارده یا صادره با ذكر تاریخ و شماره سند ورود یا خروج ، اطلاعاتی نظیر نام و مشخصات فنی ، محل نگهداری ، واحد مصرفی كالا ، و نیز میزان حداقل ، حداكثر و نقطه سفارش پیش بینی شده برای آن كالا در محل های مخصوص درج می شود . به مجموعه كارت های انبار ، سیستم  كاردكس انبار می گویند. كارت های انبار بر مبنای ضوابط طبقه بندی كالاها در انبار ، شماره گذاری و كدبندی و تنظیم می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. به وسیله كارت انبار در هر زمان می توان آگاهی های لازم درباره میزان  داد و ستد ، موجودی و سایر اطلاعات مربوط به كالا را در انبار به دست آورد . در عین حال با ثبت موجودی حداقل و حداكثر در بالای كارت انبار ، باعث جلوگیری از خرید بیش از حد نیاز شده و در نتیجه از سرمایه گذاری بیش از اندازه معین برای خرید كالا خودداری شود . از اطلاعات كاردكس مصرف ماهانه و سالانه كالا به راحتی به دست می آید و برای برنامه ریزی خریدهای عمده از آن استفاده كرد . و در عین حال به ماه های پرمصرف پی برد . به طور خلاصه استفاده از كاردكس دارای مزایای زیر است :

ـ داشتن اطلاعات از میزان موجودی هر كالا در اسرع زمان بدون نیاز به شمارش آن

ـ كسب اطلاع از نشانی محل كالا و در نتیجه سهولت در پیدا كردن كالا در قفسه های انبار.

ـ كسب آگاهی از نقطه سفارش ، مقدار سفارش ، حداقل و حداكثر موجودی مربوط به هر كالا

ـ سهولت برقراری ارتباط با حسابداری

ـ سهولت ارایه آمارهای مورد نیاز در مورد انبار

قابل ذكر است كه با توجه به مكانیزه شدن سیستمهای انبار به صورت كامپیوتری از وجود كاردكس بصورت فیزیكی خودداری گردیده و كلیه عملیات در نرم افزار مربوطه اجرا و قابل ثبت میبیاشد.

كاردكس حسابداری : كارت حساب انبار تقریبا مثل كارت انبار است ( در واحد حسابداری كاربرد دارد ) با این تفاوت كه ستون قیمت ( مبلغ ) نیز در آن وجود دارد . تطبیق مفاد كاردكس انبار با كاردكس حسابداری ، كه در دو محل جداگانه و به وسیله واحدهای سازمانی مجزا تنظیم می شوند ، مهمترین ابزار و شیوه كنترل موجودیت ها و داد و ستد انبار است . تفاوت كاردكس انبار با كاردكس حسابداری اینست كه كاردكس انبار ، موجودی انبار را از نظر فیزیكی ( تعداد و مقدار ) ثبت و كنترل می كند و كاردكس حسابداری حساب موجودی های ریالی انبار را نگه می دارد و كنترل مالی را انجام می دهد و از نظر نظارت بر دارایی ها و احتساب ارزش ریالی موجودی ها نقش خود را ایفا می كند .

مهمترین فرم های انبار : شامل رسید انبار ، حواله انبار ، درخواست كالا ، درخواست خرید ، سفارش خرید

رسید انبار : از متداول ترین و مهمترین فرم های انبار می باشد . هنگام تحویل كالاهای خریداری شده به انباردار ،  یك نسخه برگ درخواست كالا ، برگ درخواست خرید و برگ سفارش خرید ضمیمه آنها می باشد. فرم رسید انبار پس از دریافت كالا و تطبیق و كنترل دقیق با فهرست مربوطه توسط انباردار تكمیل و به امضای مسئولین مربوطه می رسد . این فرم سند تحویل كالا به انبار است و براساس آن مبلغ كالای خریداری شده از طرف واحد خرید قابل پرداخت به فروشنده كالا است . این فرم در 4 نسخه است و به این ترتیب توزیع می شود:

الف) دو نسخه را به واحد خرید می فرستند و در آنجا پس از كنترل صورت حساب ( فاكتور ) فروشنده كالا برای انجام عملیات مالی لازم به انضمام سایر مدارك به واحد حسابداری ارسال می شود. یك نسخه را در بایگانی واحد خرید نگه می دارند . و هر یك نسخه از آن پس از انجام عملیات لازم همراه سایر مدارك در واحد حسابداری بایگانی می شود.

ب) یك نسخه را به قسمت كنترل اموال یا كنترل اقلام ( كاردكس مركزی ) می فرستند و در كاردكس مركزی ثبت و عمل می شوند.

ج) یك نسخه پس از ثبت در كاردكس انبار در بایگانی انبار ضبط می شود.

حواله انبار : جهت كنترل دقیق در هنگام صدور كالا از انبار باید از روش مناسبی استفاده شود . روش صدور كالا از انبار بر مبنای درخواست كالا شروع و توسط شخص متقاضی فرم درخواست كالا تكمیل شده و پس از تایید و امضای مقام مجاز به جریان گذارده و به واحد انبار فرستاده می شود . در انبار فرم درخواست كالا پس از وصول از نظر تعداد و مقدار موجودی جنس با مراجعه به دفاتر یا كاردكس مورد بررسی دقیق قرار می گیرد . خروج كالا نیز مستلزم صدور سندی به نام حواله انبار می باشد . این فرم در صورت وجود كالای درخواست شده هنگام تحویل به متقاضی پس از تكمیل و امضا توسط انباردار و مقام مسئول ، به عنوان سند رسمی و مجوز خروج كالا از انبار بایگانی می شود. كه گاهی به نام مصرف كالا نامیده می شود . فرم حواله انبار با توجه به نیازهای سازمان معمولا در 4 یا 5 نسخه تهیه و به ترتیب زیر توزیع می شود.

الف) یك نسخه  در واحد  كنترل انبار یا كنترل اقلام(كاردكس مركزی) عمل می شود وپس از ثبت در كارتها ، به انضمام یك نسخه برگ درخواست كالا بایگانی می شود.

ب‌) یك نسخه برای در دریافت كالا به نماینده واحد متقاضی  ارایه می شود  تا همراه كا لا به واحد متقاضی برده شود و ان فرم در با یگانی واحد متقاضی ضبط خواهد شد .

ت‌)یك نسخه همراه یك نسخه برگ درخواست كالا برای عملیات حسابداری به واحد حسابداری فرستادی می شود . و پس از تكمیل ستون مربوط  به قسمت ،عملیت لازم حسابداری انجام و سپس در بایگانی انجا ضبط میشود . در صورت وجود واحد حسابداری صنعتی یك نسخه از ان برای انجام عملیات  تعیین قیمت تمام شده ، به واحد مذكور فرستاده می شود .

ث‌)یك نسخه حواله انبار كه از نظر تحویل وسلامت كمی و كیفی  كالا از طرف واحد متقاضی (تحویل گیرنده) ظهر نویسی و تایید شده است ، وپس از ثبت در كاردكس انبار وتحویل كالا

ج‌)متقاضی ،در واحد انبار حفظ می شود

درخواست كالا : این فرم جهت دریافت كالا و توسط واحد مصرف كننده تكمیل می شود. این فرم در سه نسخه پس از تصویب وامضای مقامات ذی صلاح به ترتیب زیر توزیع می گردد.

الف) یك نسخه به واحد انبار فرستاده و بایگانی می شود ونسخه دیگری پس از تحویل كالا ، همراه با فرم حواله انبار به واحد حسابداری فرستاده و بایگانی می شود .

ب)یك نسخه در واحد درخواست كننده جزء سوابق بایگانی  میشود .

درخواست خرید: در صورت نبودن كالا در انبار یا رسیدن موجودی به نقطه سفارش ، این فرم توسط انباردار تكمیل ، وپس از امضای مقامات مسئول به واحد خرید فرستاده میشود .معمولا این فرم در چهار نسخه تكمیل و پس از امضای مقامات مسئول به ترتیب زیر توزیع می شود  .

الف) دو نسخه به واحد خرید می فرستند كه نسخه  اول ان برای اقدام به  عامل خرید (كارپرداز) ارائه و نسخه دوم در بایگانی واحد خرید نگهداری می شود .

ب) یك نسخه به واحد كاردكس مركزی فرستاده می شود .

ج) یك نسخه در بایگانی انبار ، یا در بایگانی واحد در خواست كننده و تكمیل كننده فرم مزبور ضبط می شود .

سفارش خرید : این فرم برای عقد قرارداد با فروشنده كالای مورد نظر در واحد خرید تنظیم و به عنوان مجوز حكم خرید توسط كارپرداز است . و باید برای هر بار خرید صادر شود . ممكن است فرم های خرید و سفارش خرید در یك فرم كل طراحی شود . فرم سفارش خرید ، باتوجه به نیازهای سازمان در چند نسخه صادر و به شرح زیر توزیع می شود :

الف) دو نسخه به فروشنده و طرف قرارداد داده میشود كه معولا یكی از آنها نسخه اول است .

ب)یك نسخه برای ا طلا ع از صدور سفارش خرید به انبار دریافت كننده كه تا فرستاده می شود ،تا برای دریافت كالا آماده باشند .

پ ) یك نسخه برای ا طلاع واحد مصرف كننده كالا ارسال میشود .

ت) یك نسخه در واحد خرید (كارپردازی ) در پرونده مر بوطه ضبط میشود وبرای حسن اجرای جریان تهیه وتدارك كالا وپیگیری آن مورد استاده قرار میگیرد.

طبقه بندی و كدگذاری كالاها

طبقه بندی، كدگذاری  تنظیم كالاها در انبابه منظور شناسائی مناسب كالاهای موجود در انبار و دسترسی سریع به آنها لازم است نام دقیقی برای كالاها برگزید تا به كمك این نام به سادگی بتوان یك كالا را از كالاهای دیگر تشخیص داد . با طبقه بندی كردن و كدگزاری كالاها مجموعه ای از مشخصات دقیق و كامل از كلیه كالاهای یك انبار بدست می آید و در این ارتباط مشخصات هر قلم كالا توسط تعدادی حروف , شماره  یا تركیبی از این دو كه به كالا تشخیص داده شده است نشان داده می شود. به منظورتععین شالوده نظام شماره گذاری و تعداد ارقام این اقدامات باید انجام شود :

1) صورت برداری از انواع اقلام در انبار

2) گروه بندی اجناس هم گروه

طبقه بندی كالا ها:

طبقه بندی به معنای تقسیم، دسته بندی ، تفكیك و جدا كردن كالاها به گروههایی كه دارای وجوه مشترك یا كاربرد مشخصی می باشند، است. كه در این امر  باید مراحل به گونه ای باشد كه طبقات و اقلام كالاها به آسانی قابل تشخیص باشند. به علاوه طبقه بندی باید با توجه به اصل جامع و مانع بودن صورت گیرد. یعنی دارای تمام نیازها و ضروریات و فاقد هرگونه زواید و اضافات باشند . طبیعی است كه طبقه بندی كالاها وقتی اجرا می شود كه تعداد و تنوع اقلام كالاها زیاد باشد . ابتدا لازم است كالاها را براساس تشابهشان گروه سازی و گروه بندی و سپس كدگذاری كرد. در مواردی كه تعداد اقلام كالاها و تنوع آنها زیاد نیست ،نیازی به طبقه بندی نیست و كدگذاری مستقیما اجرا می شود.

محاسن طبقه بندی كالاها :

شامل مواد زیر است :

1)یك زبان مشترك و ساده برای كلیه واحدهایی كه با كالا سروكار دارند ایجاد می شود.

 2) در زبان نگارش شرح و تفضیلات كالاها صرفه جویی می گردد.

3) اشتباهات احتمالی ناشی از نوشتن شرحهای مختلف برای اقلام موجودی از بین می رود در امر مكاتبات تسهیل می شود. زیرا شرح كالا استاندارد می گردد و كالا با یك نام و عنوان شناخته می گردد.

4) در امر استفاده از دستگاههای كامپیوتر جهت ثبت آمار و در نتیجه پی ریزی یك بنیان مطلوب و مناسب برای امر سفارش و نگهداری منطقی كالاها در انبار تسهیل ایجاد می شود.

خصوصیات طبقه بندی صحیح :

1) شالوده منطقی دارا باشد . بدین ترتیب كه انعطاف پذیر باشد و مشخصات فنی كالا ها درآن در نظر گرفته شود و ترتیب الفبای آن نیز رعایت شود.                                                                 

2)پیش بینی ردیف اقلام مناسب باشد.

3) شرح اقلام كاملا دقیق و واضح باشد . برای هر یك از گروه اقلام مقدمه و شرحی تهیه شود و نحوه زیر گروهبندی آن اقلام بیان شود . بنابراین طبقه بندی باید دارای این خصوصیات باشد :

 الف) اطمینان طبقه بندی باید بهگونه ای باشد كه حمل دقیق كالا مشخص باشد و تمام كالاها در جایی باشد كه منطقا باید باشد .

ب) سرعت : طبقه بندی باید دستیابی و دسترسی به كالاها را در كمترین زمان ممكن فراهم سازد .

 ج) سهولت :طیقه بندی باید به خوبی قابل درك و اجرای آن به آسانی امكان پذیر باشد .

 د) قابلیت انعطاف : طبقه بندی باید به نحوی باشد كه با تغییرات  احتمالی آینده هماهنگ بوده و قابلیت اجرا و انعطاف پذیری داشته باشد .

مبانی طبقه بندی كالاها:

 1)    نوع ،مشخصات ، خصوصیات و كاربرد كالاها

2)     تاریخ ورود به انبار ، یا تاریخ ساخت كالاها

3)     حروف الفبا و نام كالاها

4)     واحد سازمانی مصرف كننده یا مراحل تولید كالاها

 5) محل جغرافیایی محل یا كارخانه سازنده یا استفاده كننده كالاها

طبقه بندی و تنظیم كالاها بر حسب نوع و مشخصات :

در این روش كه از متداولترین شیوه های طبقه بندی است ، لازم است ماهیت ، نوع و جنس كالاها در بدو امر شناسایی و سپس پایه طبقه بندی ،تفكیك و تنظیم قرار گیرد. در ابتدا می توان نوع اصلی كالا را از نظر جنس و نوع مواد به كار برده شده در ساخت آن مشخص و سپس انواع فرعی آن را تععین كرد . البته در این صورت باید یرای انواع اصلی و فرعی كالاها ،فهرست راهنما تهیه كرد و آن را بر حسب حروف الفبا یا شماره ردیف به تنظیم در آورد.

طبقه بندی و تنظیم كالاها بر حسب تاریخ :

از این روش در موارد محدود و معین می توان استفاده كرد . در این شیوه ،پایه طبقه بندی ، تاریخ ورود كالا به انبار یا تاریخ مصرف كالا است. این روش برای كالاعایی كه تاریخ مصرف دارند ،استفاده می شود.

طبقه بندی و تنظیم كالاها بر حسب حروف الفبا و نام :

در این روش كالاها بر مبنای نامشان یا كارخانه تولیدشان و بر حسب حروف الفبا طبقه بندی می شود. در این شیوه هیچ گونه توجهی به ماهیت ،جنس و خصوصیات كالا نمی شود و صرفا حروف الفبا مبنای جدا شدن كالاهاست .

طبقه بندی و تنظیم كالاها بر حسب واحد سازمانی مصرف كننده یا مراحل تولید:

در این روش كه بیشتر درباره مواد و لوازم مصرفی و یدكی كارخانه های تولیدی معمول است ،كلیه مواد و لوازم مصرفی و یدكی بر حسب تقسیم بندی مراحل تولید و كارگاهها یا واحدهای سازمانی كه آن مواد و لوازم را مورد مصرف قرار می دهند ، طبقه بندی و در هر طبقه كد گذاری و شماره بندی های لازم اجرا می شود . در این شیوه شماره مرحله مورد نظر در سمت چپ نوشته شده و سپس با توجه به میزان و تعداد اقلام  مواد و لوازم كه مورد نیاز است،دو یا سه رقم یا بیشتربعد ازرقم اول سمت چپ كه برای مرحله مورد نظر در نظر گرفته شده است انتخاب می شود مانند مرحله(1) :1..1,2..1,3..1,... به این ترتیب رقم اول از سمت چپ هر شماره ،نمودار مرحله تولید (یا واحد سازمانی مصرف كننده ) مربوطه و ارقام دیگر معرف ماده یا قلم كالای به خصوص مربوطه به آن مرحله (یا واحد سازمانی مصرف كننده ) است.

مزیت این روش آن است كه واحد حسابدای صنعتی به راحتی میتواند مواد و لوازم یدكی مصرفی هر مرحله یا واحد را تشخیص دهد وقیمت تمام شده موارد و لوازم به كار رفته در محصول در محصول تولیدی را در هر مرحله یا واحد از تولید محاسبه كند.

طبقه بندی و تنظیم كالاها بر حسب منطقه جغرافیایی:

در این شیوه طبقه بندی ،كشور ،شهر ، ناحیه ،كارخانه و شركت سازنده یا مصرف كننده محصول است.

نوع مطلب : اصول انبارداری، 
برچسب ها : اصول انبار، استخدام، كدینگ انبار، محسن مقصودی، وبگاه تخصصی انبار، سن ایچ، گلرنگ، انبار، انباردار،
لینک های مرتبط :
محسن مقصودی
دوشنبه 1 خرداد 1391
چهارشنبه 6 دی 1396 01:02 ب.ظ
با تشکر اطلاعات خیلی خوبی بود
جمعه 3 آذر 1396 04:57 ب.ظ
سلام وب سایت فوق العاده ای هست آیا در حال انجام یک وبلاگ مشابه این نیاز به مقدار زیادی از کار؟
من کاملا درک نکردن از برنامه نویسی دارم، اما امیدوار بودم وبلاگ من در آینده نزدیک را شروع کنم.
به هر حال، اگر شما هر گونه توصیه یا
راهنمایی برای صاحبان وبلاگ های جدید لطفا به اشتراک بگذارید. من این را درک می کنم
اما من فقط باید بپرسم. کودوس!
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:58 ب.ظ
اوه خدای من! شخص شگفت انگیز! با تشکر از شما، با این حال من مشکلی دارم
RSS شما. من نمی فهمم چرا من نمی توانم به آن بپیوندم.

آیا فرد دیگری مشکلاتی مشابه با RSS دارد؟
هر کسی که جواب را می داند، به شما مهربان پاسخ می دهد؟ تانکس!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
سوابق کاری و تحصیلی محسن مقصودی آگهی استخدام,استخدام دولتی,استخدام 93,استخدام بانک,استخدام آموزش پرورش,استخدام استانداری ها,استخدام مهندس

شیرین سو

به پایگاه تخصصی انبار خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ( پایگاه تخصصی انبار ) محفوظ است