تبلیغات
( پایگاه تخصصی انبار ) - كدگذاری كالاها
( پایگاه تخصصی انبار )
دست به دست هم دهیم به مهر،،،،،،،،،میهن خویش کنیم آباد
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


با سلام امیدوارم مطالعه مطالب این وبگاه برایتان مفید واقع شود خواهشمندم در این مسیر مرا یاری کنید و با نظرات خودتون به مطالب وبگاه و یا ارسال مطالب مفیدی در این خصوص که با نام خودتان در وبگاه قرار خواهد گرفت قدمی هر چند کوچک در مسیر تعالی این رشته از صنعت و ایران اسلامی برداریم.

مدیر وبلاگ : محسن مقصودی
نظرسنجی
نظر شما در خصوص جایگاه بخش انبار در صنعت ایران چیست؟

كد یا رمز یعنی علامت یا نشانه معنی دار و كدگذاری مكمل طبقه بندی كالاهاست. كدگذاری عبارتست از اختصاص یك علامت یا نشانه قراردادی به صورت حرف یا عدد یا تركیبی از آنها (یا عواملی مانند: رنگها ،اصوات،اشكال،حركات ،اعداد،حروف الفبا و یا تلفیقی از آنها) به كالای مورد نظر . در واقع منظور از كدگذاری ،ایجاد روشی است كه از طریق آن ، اطلاعات به صورت فشرده ،معین و مختصر از یك نقطه یا شخص به نقطه و شخص دیگر به نحو صحیح  منتقل می شود. این عمل معمولا برای سهولت و سرعت كار از طریق تقلیل حجم اطلاعات و به كمك علایم و نشانه ها انجام می شود.

این روش متضمن مزایای زیر است :

1) صرفه جویی در وقت برای نوشتن شرح و تفضیلات اجناس به سبب كاهش حجم اطلاعات

2)از بین بردن اشتباهات احتمالی از نظر نگارش شرحهای مختلف برای یك قلم موجودی

3) ساده تر شدن شناسایی و تمییز و تشخیص اجناس

4) جلوگیری از تكرار و تداخل در امور ثبت و نگهداری صورتهای موجودی

5) تسهیل در كار ثبت ،نگهداری و بایگانی صورتهای موجودی

6) كمك به استاندارد كردن كالاها

7) ایجاد مبنا برای طبقه بندی و جمع آوری آمارهای لازم

8) ثبت بهتر آمارها توسط كامپیوتر.

 

ضروریات و شرایط كدگذاری:

 شامل موارد زیر است :

1) نظام كدگذاری باید از منطقی روشن ،روان ،ساده و طبیعی پیروی كند.

2) باید با نیازها و شرایط سازمان وفق دهد.

3) باید توان پوشش كلیه كالاهای موجود و آتی را داشته باشد.

4) فاصله شماره های كدگذاری باید به صورتی تنظیم شود كه برای افزودن اقلام جدیدد نیاز به تغییر شماره های قبلی نباشد.

5) كدگذاری باید بر اساس مشخصات اساسی كالاها صورت پذیرد.

6) شرح كالاها باید مختصر ولی دقیق و مفهوم شدنی باشد و مشخصات فنی كافی داده شود.

7) واحد شمارش كالا باید مشخص باشد.

8) هر قلم كالا باید تنها دارای یك شماره كد باشد نه چند شماره .

9) هر كد تنها باید نشان دهنده یك قلم كالا باشد .

10) تعداد ارقام كد برای همه كالاها باید مساوی باشد  .

11) تعداد ارقام نباید بیش از حد طولانی باشد .

12) غالبا و بویژه در صورت به كارگیری نظامهای مكانیزه، بهتر آن است كه فقط از كدگذاری عددی استفاده شود.

 

 

 

 

خصوصیات یك نظام كدگذاری مناسب:

1)     قابلیت بسط و گسترش ،باید نظام كدگذاری به گونه ای باشد كه جای خالی برای ثبت اقلام جدید در هر طبقه از آن پیش بینی باشد . همچنین باید امكان بسط و توسعه طبقه ها موجود بوده و افزودن طبقه جدید به منظور تامین تغیرات آتی در آن وجود داشته باشند.

2)     دقیق بودن

3)     مختصر و كوتاه بودن

4)     مناسب و راحت بودن : باید از نقطه نظر تعیین كالا و پی بردن به مفهوم آن آسان باشد.

5)     مفهوم داشتن: در صورت امكان، كد انتخابی باید بیانگر برخی ویژگیهای اقلام كالا باشد.

6)     عملی بودن: از لحاظ بكارگیری در نظامهای ماشینی و پردازش اطلاعات در نظامهای دستی ،مناسب و عملی باشد .

 

علل استفاده از نظام كدگذاری :

یك نظام كدگذاری مناسب برای كالاها ، آهنگ موزونی در مجموعه كالاها ایجاد می كند و زبان مشتركی برای برقراری ارتباط بین بخشهای مختلف سازمان ارائه می دهد . به عبارت دیگر شرح كالاها استاندارد می شود و كالاها هر جا با یك نام شناسایی می شود. فواید این نظام شامل موارد زیر می باشد:

1)     تسریع ارتباطات سازمانی : استفاده از شماره های كد در مكاتبات یا ارتباطات مخابراتی ساده تر از شرحهای نامنظم و طویل می باشد و از تلف شدن منابع انسانی و مادی جلوگیری می شود.

2)     ایجاد سهولت در تنظیم فرمها: استفاده از نظام كدگذاری باعث ساده تر شدن ،تنظیم و نگارش فرمهای لازم در عملیات تدارك كالا( مانند درخواست خرید ، حواله انبارو...) می شود.

3)      كاهش اشتباهها

4)     كمك به استاندارد كردن كالاها

5)     تسهیل عملیات انبارداری

6)     كمك به عملیات خرید : با نجام طبقه بندی كالا و كدگذاری جمع آوری و تنظیم فهرست نیازهای واحدهای مختلف اجرایی و عملیاتی ، به ویژه واحدهای بزرگ تمركز بیشتری پیدا می كند و خریدهای كلی و یكجا كه با صرفه تر می باشد ، امكان پذیر می باشد.

7)     كمك به امور مالی : ثبت سریع و دقیق اطلاعات حسابداری و كنترل امور مالی در این روش ایجاد شده كه این امر بخصوص در عملیات هزینه یابی و قیمت ذاری محسوس است.

8)     كمك به مكانیزه كردن نظامها 

 

روشهای كدگذاری:

1)     الفبایی

 2) شماره گذاری ساده (مسلسل)

3)     شماره گذاری مركب

4)     الفبا- شماره (حرف و عدد)

 

 روشهای كدگذاری الفبایی:

از ابتدایی ترین روشهای تنظیم كالا می باشد . و طبق ان كالاها بر اساس حروف متشكله نام كالا و رعایت نظم حروف الفبا به ترتیب در قفسه ها و محل های تعیین شده قرار داده می شوند و با حرف اول نام كالا نیز شناسایی می گردند . در این روش برای اطلاع از محل كالا و دستیابی به آن نیاز به تنظیم دفتر راهنما نمی باشد. زیرا با در دست داشتن نام كالا و با مراجعه به قفسه حروف مربوط به ان كالا ، به سهولت می توان به كالای مورد نظر دسترسی پیدا كرد .

كدگذاری به شیوه شماره گذاری ساده(مسلسل):

 در این روش به كالاهای موجود در انبار ، به ترتیب ورود به انبار ، شماره ردیفی اختصاص داده می شود، سپس كالاها ، به ترتیب شماره شان ( بدون توجه به نوع كالا) در قفسه های انبارجای می گیرند. در این روش هیچ گونه طبقه بندی اجرا نمی شود و شماره های بالاتر متعلق به اخرین انواع كالاهای وارده به انبار است. در این روش دسترسی به كالای موردنظر ، از طریق دفتر یا كارت راهنما كه بر حسب حروف متشكله نام كالا تنظیم می شود، می باشد .  این روش در سازمانهایی كه تنوع اقلامشان زیاد نمی باشد مورد استفاده قرار می گیرد . مانند كدگذاری شعب بانكها .

 

كدگذاری به روش شماره گذاری مركب :

این روش تكامل یافته شماره گذاری ساده و متداولترین و مناسب ترین روش ، در اكثر انبارهای بزرگ و با تنوع زیاد كالا می باشد. در این روش از شماره ها یا گروههایی از اعداد برای طبقه بندی استفاده می شود ، به منظور تقسیم بندی های فرعی ، شماره های فرعی برای آن گروه اعداد به كار می رود و لازم است ابتدا كالاها بر مبنای یكی از موارد ذكر شده طبقه بندی و سپس كدگذاری شوند. مزیت این روش ان است كه در تقسیمات فرعی تر ، برای استفاده از شماره هاى فرعى تر نیز محل موجود است و در تقسیمات جزء به مقدار كافی انعطاف پذیر است . تصمیم راجع به تعداد ارقام لازم و تخصیص شماره به هر یك از گروهها پس از تعیین تعداد ارقام گروه اصلی ، با در نظر گرفتن نیازهای اینده ، انجام می گیرد و شماره های گروههای اصلی و سپس شماره های گروه فرعی تعیین مى شود . برای مثال در انبارهاى شركت نفت هر قلم كالا با یك عدد ده رقمى نشان داده می شود.  xx-xx-xx-xxx-x   نشان دهنده نظام كدگذاری شركت نفت است كه دو رقم اول نماینده گروه اصلی كالا (سرگروه) ، دو رقم دوم نماینده گروه فرعی ، دو رقم سوم نماینده گروه جزء (فرعی) از گروه فرعی، سه رقم بعدی عدد مشخص كالا ، و رقم اخر نماینده عدد نمودار یا كنترل است و حاوی اطلاعات مخصوص از كالاست . مانند محل خرید ، استاندارد بودن و... اگر به جای عدد x عدد قرار داده شود ، مى توان صد گروه اصل و برای ان صد گروه فرعى و... ، با اعداد دو رقمى (... تا 99) طبقه بندی و شماره گذاری نمود. به علاوه به هر یك از تركیبهاى این شش رقم مى توان عدد سه رقمی (... تا 999) را اضافه نمود.

نظام كدگذاری شركت نفت را                                                                                                       MATERIAL  EQUIPMENT STANDARD CODE

 ( MESC) 

می گویند.

 

كدگذارى به روش الفبا – شماره (حرف و عدد):

در این روش حرف اول نام كالا و شماره ردیفی كه به طور مسلسل به هر یك از كالاهای مربوطه به ان حرف اختصاص داده می شود، ملاك تنظیم است . كالاها ابتدا به ترتیب حروف الفبا تفكیك می شوند و سپس حرف اول نام كالا و شماره ردیف به عنوان كد كالا شناخته شده و ملاك تنظیم قرار می گیرد.

كدگذاری به روش نیمونیك : در این روش از خلاصه اسم یا اسامی كالا ( به صورت دو یا چند حرف) به عنوان كد ان كالا استفاده می شود ، به طوری كه با داشتن سابقه ذهنی از نام یك كالا، در صورت شنیدن یا خواندن خلاصه ان اسم ، اسم كامل ان به خاطر می اید . به روش نیمونیك ، حرف اول نام كالاها هم گفته می شود و معمولا برای انبارهای با موجودی كم به كار می رود و نام كالا یا مشخصات چیزی را به اختصار به یاد می اورد ، این روش نیاز به حضور ذهن خوب كاركنان انبار دارد . گاهى این روش نوعى كدگذارى محض و رمزی به شمار می آید . و درك انها مستلزم شناخت قبلی یا مراجعه به راهنما یا كلید رمز خواهد بود. مانند كالاهای نظامی

 

كدگذاری بر اساس  طیقه بندی كالاها :

منطقی ترین و رایج ترین شیوه كدگذاری ، طبقه بندی انها و اختصاص شماره به هر یك از طبقات تعیین شده است و مراحل كار به اینصورت است:

1)     بررسی و شناخت دقیق انواع كالاهای موجود در انبار یا اساسا كالاهایی كه سازمان به انها نیازمند است و تهیه فهرست از انها.

2)      گروهبندی و دسته بندی انواع كالاها با توجه به وجود مشابه و صفات مشترك موجود بین آنها و تعیین گروههای اصلی ( سرگروهها)

3)     تصمیم و ایجاد گروههای فرعی در داخل گروههای اصلی با توجه به تجانس و هم خانواده بودن كالاها.

4)     گنجانیدن هر یك از اقلام كالاهای انبار با توجه به ارتباطشان با یكدیگر و در قالب یكی از تقسیمات ذكر شده.

5)     اخذ تصمیم درباره تعداد ارقام یك ، دو یا سه رقمی لازم و تخصیص شماره به هر یك از گروههای اصلی و فرعی و هر قلم كالا. معمولا برای گروههای اصلی ، شماره یك یا  دو رقمی ، برای گروههای فرعی و فرعی تر ، شماره دو یا سه رقمی و...

6)     فهرست برداری كامل از كالاهای شماره گذاری و تهیه دفتر یا كارت راهنمای اقلام انبار ، شامل:

نام و مشخصات كالا

واحد سنجش ( واحد اندازه گیری مقدار كالا)

شماره (كد) كالا

كد میله اى (خط نما)  :خط نما یا كدهای میله ای از جمله ساز و كارهای ورود و خروج اطلاعات هستند كه به كمك نظام های كامپیوتری كاربردهای فراوانی یافته اند. از مهمترین زمینه های استفاده از خط نما ، شناسایی كالاها و حسابداری انها در صنایع ، انبارها ، فروشگاهها یا امور مر بوط به كتابخانه ها و ارشیوها ، امنیت ورود و خروج پرسنل و... است . كد های میله ای به شكل میله های عمودی سایه روشن در كنار هم قرار می گیرند، به طوری كه در در فاصله خطوط  میله ای چاپ شده بر روی كالا فضاهای سفید وجود دارد و به كمك دستگاههای رایانه ای تبدیل به نوعی كد رمزدار می شود.

این كدهای میله ای مجموعه ای از اطلاعات حرفی یا عددی هستند كه به صورت میله های نازك و ضخیم نمایش داده می شوندو شامل اطلاعاتی از قبیل نام محصول ، سازنده ، وزن و... می باشند و خطوط مذكور اطلاعات متعددی از این قبیل را در خود ذخیره كرده اند. كدهای میله انواع مختلفی دارند. با عبور نور از فضاهای خالی بین ستون های سیاه و با پهنای متفاوت ، كد میله ای خوانده و رمزگشایی می شود. دستگاه اسكنر (SCANER  ) رایانه علائم الكتریكی مناسب را تولید می كندو این علائم توسط دستگاه های كشف رمز تبدیل به اعداد و حروفی می شوند كه مقصود اصلی از كد میله ای باشد.

 

موارد استفاده از كد های میله ای :

شامل موارد زیر می باشد:

1)     خطوط تولید : از این كدها برای ثبت اطلاعات مختلف نظیر : مشخصات تولید و مواد مصرفی ، نوع تولید و... استفاده می شود .

2)      انبارها

3)     فروش : كه استفاده از كد های میله ای گاهی موثر در سرعت بخشیدن به امر فروش و بالا بردن میزان كنترل و دقت در محاسبات و عملیات می باشد .( به علت حذف خطاهای انسانی )

4)     كارت های شناسایی : اطلاعات مربوط به ساعات ورود و خروج كاركنان بدون خطا و صرف وقت و هزینه زیاد ثبت و مورد استفاده قرار می گیرد.

5)     امنیت مراكز سری : برای حفظ امنیت مراكز سری ، با داشتن كارت های حاوی اطلاعات به شكل میله ای ورود و خروج از درهای مخصوص انجام می شود.

 

نتایج حاصل از طبقه بندی و كد گذاری كالاها:

1)     ایجاد نظم

2)     قرار دادن كالا در ردیف و گروه های منطقی

3)     استاندارد كردن كالاها

4)     تخصیص شماره به هر یك از اقلام

5)     تدوین اقلام با شرح مفهوم و روشن

6)     چاپ و تكثیر اقلام در سطوح لازم

7)     ایجاد اهنگ موزون در مجموعه كالاهای سازمان

8)     ایجاد زبان مشترك در جهت برقراری ارتباط بین بخش های (خرید ، انبار، حسابداری ، واحدهای مصرف كننده ، طراحان و مهندسان ، مدیران اجرایی)

 

فواید طبقه بندی و كدگذاری كالاها:

1)     تسریع ارتباطات

2)     ایجاد سهولت در تنظیم فرم ها

3)     كاهش اشتباهات

4)     كمك به استاندارد كردن كالاها

5)     تسهیل عملیات انبارداری (دریافت ، نگهداشتن ، توزیع كالاها)

6)     كمك به امور مالی

7)     كمك به عملیات خرید

8)     كمك به مكانیزه كردن نظام ها

شرایط طبقه بندی و كدگذاری كالاها: در هر سازمان طبقه بندی با توجه به موارد زیر :

1)     وضعیت و ماهیت سازمان

2)     نیازهای موجود سازمان ، صورت می گیرد.

 

منطق و اساس طبقه بندی و كدگذاری كالاها:

1)     روش طبقه بندی و كدگذاری كالاها باید از منطقی روشن ، روان و طبیعی پیروی كند.

2)     باید با نیازها و شرایط سازمان وفق دهد

3)     باید توان پوشش كلیه كالاهای موجود اتی را داشته باشد .

4)     فاصمه شماره ها باید به صورتی تنظیم شود كه برای اضافه كردن اقلام جدید نیاز به تغییر شماره های قبلی نباشد.

5)     باید بر اساس مشخصات پایدار و اساسی كالاها صورت پذیرد.

6)     شرح كالا باید مختصر ولی دقیق و مفهوم باشد و مشخصات فنی كافی داده شود .

7)     واحد شمارش كالا باید مشخص گردد.

8)     هر شماره باید نشان دهنده یك قلم كالا باشد .

9)     هر قلم كالا تنها باید دارای یك شماره باشد و یك كالا چند شماره نداشته باشد.

10) تعداد ارقام شماره ها باید همگی مساوی باشد.

11) تعداد ارقام نباید بیش از حد طولانی باشد.

12) در صورت به كارگیری نظام مكانیزه فقط از شماره های طبقه بندی عددی استفاده شود.

نوع مطلب : اصول انبارداری، 
برچسب ها : انبار، انباردار، انبار دار، محسن مقصودی، كدینگ انبار، صنایع غذایی، گلرنگ، سن ایچ،
لینک های مرتبط : وبگاه قدیمی،
محسن مقصودی
دوشنبه 1 خرداد 1391
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:24 ب.ظ
Hi! I simply wish to offer you a big thumbs up for the great info
you've got here on this post. I'll be coming back to your blog for more soon.
جمعه 13 مرداد 1396 02:19 ب.ظ
I've read some just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
I wonder how so much effort you set to create this kind of magnificent informative site.
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:25 ب.ظ
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it
;) I will come back once again since I bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
continue to guide others.
دوشنبه 5 تیر 1396 03:02 ق.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آیا واقعا
نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما قادر به من مؤمن
اما فقط برای کوتاه در حالی که.
من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی
معافیت. که شما در واقع که می توانید انجام من
خواهد قطعا بود تحت تاثیر قرار داد.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:32 ق.ظ
I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
A couple of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer
but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this problem?
چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:15 ب.ظ
This web site definitely has all the info I wanted
about this subject and didn't know who to ask.
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:02 ق.ظ
I have read a few excellent stuff here. Certainly
value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot effort
you put to make such a excellent informative website.
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:50 ب.ظ
Your style is really unique in comparison to other folks I've read stuff from.
I appreciate you for posting when you've got the opportunity,
Guess I'll just bookmark this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
سوابق کاری و تحصیلی محسن مقصودی آگهی استخدام,استخدام دولتی,استخدام 93,استخدام بانک,استخدام آموزش پرورش,استخدام استانداری ها,استخدام مهندس

شیرین سو

به پایگاه تخصصی انبار خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ( پایگاه تخصصی انبار ) محفوظ است